Než poprvé vstoupíš na tatami
Zde je několik základních informací, které je dobré vědět, než poprvé vstoupíš na tatami. Aikido je japonské bojové ke kterému patří i filosofie a základní pravidla etikety.
Pravidla etikety v dojo:
– Dostav se na trénink včas, minimálně 15 minut před začátkem. V případě, že přijdeš pozdě, vyčkej na okraji tatami, dokud ti učitel nedá pokyn, po kterém se můžeš zapojit do tréninku.
– Při vstupu do dojo i při odchodu je správné uklonit se směrem ke kamize, obrazu O’Senseie, případně k čelu dojo ve stoje. Ukloň se též při příchodu i odchodu z tatami v seize.
– Nevstupuj na tatami v obuvi, v dojo a mimo tatami používej přezůvky. Snaž se, aby tvoje Gi(cvičební úbor) bylo čisté, v dobrém stavu, bez silných vůní či zápachů.
– Měj čisté ruce i nohy, před tréninkem si je umyj. Udržuj své nehty v rozumné délce – příliš dlouhé nehty mohou způsobit nepříjemné zranění.
– Pokud máš delší vlasy, svaž si je.
– Před tréninkem odlož hodinky a další šperky na vyhrazené místo. Na tatami nenos pití, stravu, žvýkačky atd.
– Neodcházej z tatami v průběhu cvičení bez svolení učitele. Svůj návrat na tatami opět nahlas učiteli.
– Neseď na tatami zády ke kamize, obrazu zakladatele. Také neseď s nataženýma nohama. Seď v seize, případně v sedu se zkříženýma nohama, vždy však s narovnanými zády.
– Nezapomeň, že jsi na tréninku, aby ses něco naučil, ne, aby sis uspokojil své ego. Chovej se dle zásad slušného chování, buď ohleduplný, opatrný a slušný. Nezapomínej na to.
– V průběhu cvičení se nenechej strhnout k agresi, či k hádkám. Omez mluvení na minimum jak při výkladu učitele, tak při samotném cvičení. Konverzace by měla být omezena na téma aikido.
– Máš-li problémy s pohybem či technikou, nepokřikuj na učitele, ale pokus se “odkoukat” techniku od ostatních. Případně vyčkej na vhodnou příležitost a požádej učitele o radu a pomoc.
– Snaž se cvičit s co nejpokročilejšími lidmi. Nestyď se požádat je, aby si s tebou zacvičili. Projevuješ jim tím úctu a dychtivost učit se.
– Prováděj příkazy učitele ihned, aby na tebe ostatní nemuseli čekat.
Kde se cvičí?
Místo, kde se studenti scházejí k nacvičování bojového umění, se jmenuje Dojo. Jméno je převzato podle doktríny bojových umění z buddhistických učení spojených s halou, která se používá k disciplínám meditace, koncentrace, dýchání. V překladu doslova “místo cesty”.
Tatami (žíněnka)
Tatami je obvykle vyrobeno ze zápasnické žíněnky. Hlavní místo, které je hlavní částí aktů v dojo a nejdůležitější místo orientace se nazývá vrchní místo nebo kamiza (Joza). Často je označeno obrázkem zakladatele Morihei Ueshiby a kaligrafií Aikido. Oproti kamiza posedu je nižší posed shimoza. To je střetávací místo studentů a místo, ze kterého sledují instruktory.
Organizace na tatami
Základní pozice v sedě se nazývá seiza a provádí se pokleknutím nejprve na levé koleno s pravou rukou na koleně, poté na pravé, s tělem i hlavou vzpřímenou. Prsty jsou nízko, takže celá váha těla spočívá na vrchní straně chodidel. Ruce by měly být položeny lehce na stehnech dlaněmi otočenými dolů s prsty lehce ohnutými. Vzdálenost kolenou od sebe by měla být na 2 pěsti u mužů a 1 pěst u žen. Vstávání ze seizy se provádí obráceným postupem s krokem vpřed. Mělo by být provedeno jemně a rychle. Při zahájení tréninku sedí instruktor před studenty, pak se otočí tak, že je k nim zády, instruktor dává pokyn a všichni společně provedou ceremoniální hlubokou úklonu směrem ke kamize a následně se otočí čelem ke studentům a vzájemně se všichni za pozdravu “ONEGAISHIMASU” ukloní. V případě přítomnosti vyšších technických stupňů, či instruktorů na tréninku se učitel nejdříve pozdraví s nimi a teprve poté následuje společná úklona s ostatními.
Pozdrav Rei v seiza
Pozdrav v seize se provádí při vstupu či odchodu na tatami a při společném pozdravu na začátku a konci tréninku. Nejdříve položíš levou a pak pravou ruku na zem (mohou jít i obě ruce současně). Palce a ukazováky rukou se dotýkají tak, aby vytvořily trojúhelník. Lokty zůstanou blízko kolenům a zhluboka se pokloníš. Nárty zůstávají na tatami. Při napřimování napřed bude tatami opouštět pravá a pak levá ruka (nebo opět obě ruce současně). Při obřadném ceremoniálu při úkloně ještě vyslovujeme poděkování v japonštině na začátku tréninku “ONEGAISHIMASU” a na jeho konci “DOMO ARIGATO GOZAIMASHITA“.
Technické stupně
V Aikido nejsou soutěže, jediným způsobem jak tedy ověřovat pokročilost studentů je pomocí zkoušek technické vyspělosti.
Jsou rozděleny na:
Žákovské – kyu – se řadí od 6., po 1. kyu. Všichni nositelé žákovských stupňů mají bílý pásek. Bílá je barvou čistoty, prázdnoty a počátku. Barevně odstupňované pásky se v aikido nepoužívají, jsou spíše doménou sportovních disciplín. Ti, co ještě nezískali žádné kyu, se nazývají mukyu. Mistrovské stupně – dan – jsou seřazeny od 1. do 10. (zkoušky pouze do 4. danu – vyšší dany se udělují za zásluhy a celoživotní práci pro aikido). Všichni nositelé danových stupňů nosí černý pásek a hakamu (kalhotová sukně s výztuhou v oblasti kříže). Hakama patřila k tradičnímu úboru samurajů (vojenská šlechta). Sedm záhybů na hakamě symbolizuje sedm ctností obsažených v samurajském kodexu – bušido. Nositel hakamy by měl mít již několikaletou zkušenost v aikido a měl by být vzorem méně pokročilým studentům, a to nejen v oblasti techniky, ale i v chování v dojo a mimo něj.
Základní techniky :
Základní útoky :
Vázání pásku :