26.7.2016

Zbraně v aikido

U nás v Ikigai Dojo cvičíme s následujícími zbraněmi: nožem (tanto), tyčí (jo) a dřevěným mečem (bokken). Práce se zbraněmi vychází z tradičních japonských bojových umění, ale je přizpůsobena myšlenkám a technikám aikido (pro odlišení je například cvičení s mečem označováno jako aikiken, s tyčí aikijo). Dále se věnujeme staré šermířské škole hojo, viz. níže.

 

 

 

Tanto

 

Tanto byl nůž samuraje, který nosil stále s sebou. Při samurajských soubojích se nejednou stalo, že byl použit právě tento nůž při zasažení útočníka, a tak vznikly různé formy obrany proti tanto. V aikido se používá dřevěný nůž a cvičí se převážně obrana proti ozbrojenému útočníkovi a skupině útočníků. Techniky používané proti útoku nožem jsou např. kote gaeši, gokyo, šiho nage, sankyo, irimi nage, genkei kokyu nage.

 

tanto

 

Jo

 

Jo (čti džó) je hůl. Aikido používá většinou techniky obrany proti holi nebo za pomoci hole. To znamená, že hůl drží jeden z dvojice partnerů. Těmto technikám se říká jodori. Cvičíme také tzv. kumijo, tj. hůl proti holi nebo hůl proti meči. V Ikigai Dojo cvičíme kromě suburi, neboli procvičování základních seků a bodů, katu s jo senseie Ikedy, samostatně či ve dvojicích, a 4 krátké katy – kombinace hiki otoši a mae otoši.

Délka jo v aikido není striktně daná, ale nejčastěji se používá standardní jo podobné tomu, které známe z Jodo, tj. 128 cm dlouhé s průměrem asi 2,5 cm.

 

jo

Jo kata: jo kata

 

 

 

Bokken

 

Bokken je dřevěný meč obvykle velikosti katany používaný pro cvičení jak v aikido tak i například v iaido, kendo, kenjutsu nebo jodo. Bokkeny se vyrábějí převážně z dubového dřeva a existuje mnoho druhů a variant a vyrábí se se záštitou (tsuba) i bez ní. V Ikigai Dojo cvičíme suburi, kumitači (katy iči no tačigo no tači a ki musubi no tači), tačidori a základní techniky aikido s bokkenem (ikyo omote a ura, kote gaeši, irimi nage a šiho nage.

bokken

O zbraně je potřeba se starat. Je vhodné je po cvičení prohlédnout a zahladit případné vrypy či štěpinky. Čas od času je dobré dřevěné zbraně lehce natřít olejíčkem a po chvíli utřít. Pro lepší životnost se doporučuje skladovat zbraně v obalu*, v suchu a ve vodorovné poloze.

 

 

 

 

*Info k ručně šitým obalům od Elišky dostupné u Tomáše.