7.9.2023

Jak na výběr Keiko-gi (kimona)

Začali jste právě cvičit aikido a zvažujete koupi cvičebního úboru KEIKO-GI (nebo někdy nazývaného, také DO-GI, případně AIKIDO-GI)? V našich končinách, také označované jako kimono, což by se na první pohled mohlo zdát jako stejný oděv, jedná se však o nesprávné pojmenování pro cvičební úbor používaný ke cvičení bojových umění BUDO, mezi něž patří i aikido. Nebo jste, již déle cvičící člen a chtěli byste si udělat radost kvalitnějším provedením keiko-gi?

Mezi tradiční japonská bojová umění BUDO patří – Sumo, Kendo, Iaido, Jodo, Judo, Kyudo, Shorinji Kempo, Naginata (-do), Karate (-do) a Aikido. V každém z těchto BUDO se používá specifický cvičební úbor DO-GI, který je svým střihem, provedením, materiálem a barvou typický pro daný styl nebo školu. Pro laika mohou na první pohled vypadat všechny stejně nebo velmi podobně, pro odborníka jsou však jedním z rozlišovacích znaků daného stylu nebo školy.

Abyste se cítili při cvičení ve vašem keiko-gi pohodlně, měli byste zvážit několik kritérií. V našich končinách jsou nejvíce rozšířeny dva typy keiko-gi. Tzv. karate-gi (karate provedení), které je z látky s hladkou strukturou a obecně je toto GI tenčí a lehčí. Co se týče cvičení aikido je tento typ keiko-gi vhodný pro nejmenší děti (7-9 let). Druhý typ nejvíce rozšířeného keiko-gi v našich končinách je tzv. judo-gi (judo provedení) pro které je charakteristický strukturovaný povrch látky, ze které je vyhotoveno. Toto keiko-gi je obecně tlustší a pevnější. Z hlediska charakteru cvičení aikido je toto provedení vhodnější a více preferované u většiny aikido praktikantů.

Další věc, co byste měli zvážit, je samotná tloušťka, resp. váha keikogi, která se udává v g/m2. Pro začátečníky jsou vhodné gramáže od 300 do 450 g/m2. Pro pokročilé to může být klidně 500-800 g/m2.

Na aikido se používá výhradně bílé keiko-gi (může být sněhově bílé nebo z nebělené bavlny). Pro začátek s bílým páskem (OBI).

V neposlední řadě je třeba si vybrat správnou velikost. Keiko-gi se kupuje podle výšky. Obecně platí, že pokud máte například 183 cm, pořizujete si velikost 180. Pokud, ale máte 185 cm, kupujte si už velikost 190. Keiko-gi je vyrobeno ze 100% bavlny. Nelekněte se, když vám přijde nové keiko-gi a bude i o 20 cm delší, než ve skutečnosti potřebujete. Po 3-4 opráních na 40 °C se srazí na požadovanou velikost.

Děti (2-5 třída ZŠ) 

provedení: karate-gi (hladké) nebo judo-gi (strukturované)
váha: 300-450 g/ m2
barva: bílé

Pokročilí (dospělí)

provedení: judo-gi (strukturované)
váha: 500-800 g/ m2
barva: bílé/ nebělená bavlna

 

Začátečníci a mírně pokročilí (starší děti a dospělí)

provedení: judo-gi (strukturované)
váha: 450-550 g/ m2
barva: bílé

Vyšití jména

Občas můžete zahlédnout na páscích/kimonech/hakamách vyšitá jména jejich držitelů v japonštině pomocí katakany (japonské slabičné písmo). Vychází to z japonských zvyklostí, kdy je neslušné někoho oslovovat bez použití jména. Druhým důvodem je pak snadné rozpoznání  svého keiko-gi. Všechny japonské eshopy uvedené níže nabízí možnost si  nechat vyšít vaše jméno na pásek/keikogi/hakamu. Zde jen několik rad pokud o tuto službu máte zájem:

1. Pokud již víte, jak se vaše jméno napíše japonsky, pošlete při objednávce rovnou napsané vaše jméno v katakaně (může být i foto).  Většina obchodů nabízí velkou škálu možných specifikací (typ textu, umístění, barva atd…), pokud si nevíte rady, tak se neváhejte obrátit na našeho sensei, který vám rád poradí. 

2. Pokud ještě nevíte, jak se píše vaše jméno v japonských znacích katakana, máte dvě možnosti. A) Můžete se podívat na nafudake (nástěnka členů dojo), kde je u každého jména napsaný přepis v katakaně B) Zeptejte se našeho sensei nebo někoho, kdo umí japonsky. 

Pozor! K přepisu vašeho jména nepoužívejte Google Translator. Cizojazyčné názvy a jména se v japonštině přepisují na základě fonetické výslovnosti a ne jako textový přepis 1:1.

Kde nakupovat?

Z ověřených a vyzkoušených e-shopů můžeme doporučit následující.

KWON-DANRHO
Vhodné na nákup pro začátečníky a mírně pokročilé. 

SLEVA 20%
V tomto obchodě máme oddílovou slevu 20% a při nákupu nad 1500 Kč máte dopravu zdarma. Pro uplatnění slevy je třeba se přihlásit pomocí těchto údajů: 
email: tomas.dubovsky@seznam.cz
heslo: Aikidobrno1

HAYASHI
Vhodné na nákup pro začátečníky a mírně pokročilé. 

Hayashi má pobočku přímo v Brně – takže si můžete keiko-gi vyzkoušet osobně. 

DECATHLON
Vhodné na nákup zejména pro děti. 

Možnost vyzkoušet si keiko-gi přímo na pobočce. 

IWATA
Vhodné k nákupu pro pokročilé a mistry. Vzhledem k poštovnému a clu nákup vyjde poměrně draho – ideální je spojit se například s naším sensei nebo někým kdo se chystá do Japonska a zkusit ho požádat, zda vám nedoveze keiko-gi napřímo. 

O značce
Je asi nejstarší a nejtradičnější rodinnou firmou, která se specializuje výlučně na aikido-gi a hakamy.
Firma vznikla v roce 1917. Je „dvorním“ dodavatelem keiko-gi do světové centrály aikido Aikikai Hombu Dojo Tokyo. Její výrobky používal ještě zakladatel aikido a v současnosti preferuje tuto značku většina světově uznávaných aikido mistrů.

SEIDO
Vhodné k nákupu pro pokročilé. Seido je skvělá volba pokud chcete keiko-gi z Japonska a zároveň nechcete příliš řešit poštovné, clo apod. Tento obchod je specializován na export z Japonska. 

O značce
Japonská značka z města SAITAMA, která používá při výrobě tradiční manuální postupy a technologie.
Značku SEIDO založil francouzský aikidoka Jordy Delage, který žije dlouhodobě v Japonsku.

TOZANDO
Vhodné k nákupu pro mírně pokročilé a pokročilé. Dobrý poměr ceny a kvality. Značka z Japonska.

O značce
Další tradiční japonská značka z města Kyoto. Společnost Tozando vznikla v roce 1989.

V případě, že si nejste jisti správností výběru a potřebujete poradit, neváhejte kontaktovat některého z učitelů Aikido Ikigai Dojo Brno na vašem tréninku. Rádi vám pomůžeme a poradíme.
 
 
Přejeme vám spoustu krásných chvil na tatami při cvičení aikido ve vašem zbrusu novém keiko-gi.