8.7.2016

FAQ

Jsem moc starý, mladý, nešikovný…

Aikido je komplexní bojové umění, které je nenáročné na fyzickou sílu jedince. Díky tomu jej mohou cvičit všichni bez rozdílu. Dojo je velmi pestrá společnost napříč věkem, pohlavím, zkušenostmi i predispozicemi, proto se nemusíte bát, že byste nezapadli.

Co si mám obléct na trénink?

Pro začátek postačí delší kalhoty a triko, jediné co nedoporučuji jsou kalhoty nad kolena, protože občas  cvičíme i v suwarivaze (na kolenou). Později je dobré pořídit si kimono. Výběr kimona je zcela na vás, pro aikido je však vhodné mít prošitou tvrdší verzi kimona. Tenká (karatistická) kimona se v úchopech ráda trhají.

Za jak dlouho budu mít černý pásek? 

Kousek odsud je obchod s vybavením pro bojová umění, takže si jeden můžeš za 250 korun koupit. Ale jestli se chceš učit aikido…

Tato otázka už je sama o sobě v rámci aikido špatně. Aikido necvičíme kvůli černému pásku, jelikož i černý pásek je pouze “začátečník” na cestě aikido. Vzhledem ke komplexnosti a obsáhlosti však nejdříve po 5 až 6 letech pravidelných tréninků. Je to však dosti individuální a určitě by to neměl být váš cíl. Dokud totiž bude, tak pravděpodobně černého pásku nedosáhnete.

Co je to ta podivná “sukně”?

Je to kalhotová sukně hakama, což je tradiční japonský oděv. V dobách samurajů sloužila k zakrytí nohou, aby protivník nemohl předpovídat pohyby. Dnes ji nosí danové stupně jako symbol tradice a pokročilosti. Pro začátečníky je to snadný ukazatel toho, s kým mají cvičit a kdo už pravděpodobně něco umí.

Jsou v aikidó soutěže?

Aikidó je nesoutěžním bojovým uměním. Bylo výslovným přáním zakladatele, aby soutěže nebyly. Aikido totiž není o soupeření, ale o hledání harmonie se svým partnerem.

Má cenu jet na stáž, když jsem začal teprve před měsícem? 

Ano, rozhodně má. Stáž není žádná uzavřená akce pro pokročilé. Je to skvělá možnost, jak rozšířit své znalosti, poznat nové lidi a hlavně si skvěle zacvičit. Je dost možné, že co jste nepochopili z vysvětlení svého učitele, pochopíte, když vám to vysvětlí někdo trošku jinak. A určitě nebudete jediný začátečníci na stáži. Dokonce je většinou více začátečníků než pokročilých.

Je aikido použitelné na ulici? 

Ano, aikido je použitelné na ulici a důkazem je hojná výuka aikido v policejních sborech a to nejen v japonsku. Sebeobrana je nicméně pouze jednou z částí aikida a zaměřením se pouze na ni nikdy bojové umění aikido úplně neovládnete. Výhodou je, že vás nijak nelimituje věk, pohlaví či fyzická kondice – aikido bude efektivní stále stejně, ať už ho budete provádět ve dvaceti nebo v semdesáti. Další výhodou je, že aikido není destruktivní – nezabíjí protivníka. Ve většině případů sebeobrany se chcete útočníka zbavit, popřípadě ho paralyzovat, ale ne ho zabít. Aikido je nejnebezpečnější sebeobrana – útočí totiž na útočníkovo ego. Hlavní ideou je házet soupeřem tak dlouho o zem, až se sám zesměšní a zahanben odejde. Daní za tuto schopnost je dlouholetý trénink. Potrvá několik let, než budete schopni aikido byť jen částečně využít na ulici. Půlroční kurz rozhodně stačit nebude.