26.7.2016

Zbraně v aikido

 
 
 

V aikido cvičíme s následujícími zbraněmi: nožem (tanto), tyčí (jo) a dřevěným mečem (bokken). Práce se zbraněmi vychází z tradičních japonských bojových umění, ale je přizpůsobena myšlenkám a technikám aikido (pro odlišení je například cvičení s mečem označováno jako aikiken, s tyčí aikijo). Dále se věnujeme staré šermířské škole hojo, viz. níže.

Tantó

 

Tantó byl nůž samuraje, který nosil stále s sebou. Při samurajských soubojích se nejednou stalo, že byl použit právě tento nůž při zasažení útočníka, a tak vznikly různé formy obrany proti tantó. Obecně se má za to, že japonský meč do 1 stopy (cca 30 cm) délky je tantó, rozmezí mezi 1 a 2 stopami pokrývá wakizaši a od 60 cm délky výše se jedná o dlouhý meč tači nebo katana. Tantó je tedy nejkratší meč, v našem pojetí, již dýka či nůž s čepelí dlouhou od 0,5 do 1 šaku (šaku = cca 30,3 cm).V aikido se používá dřevěný nůž a cvičí se převážně obrana proti ozbrojenému útočníkovi a skupině útočníků.

Jo

 

Jo (čti džó) je hůl. Aikido používá většinou techniky obrany proti holi nebo za pomoci hole. To znamená, že hůl drží jeden z dvojice partnerů. Těmto technikám se říká jodori. Cvičíme také tzv. kumijo, tj. hůl proti holi nebo hůl proti meči. V Ikigai Dojo cvičíme kromě suburi, neboli procvičování základních seků a bodů, katu s jo senseie Ikedy, samostatně či ve dvojicích, a 4 krátké katy – kombinace hiki otoši a mae otoši.

Délka jo v aikido není striktně daná, ale nejčastěji se používá standardní jo podobné tomu, které známe z Jodo, tj. 128 cm dlouhé s průměrem asi 2,5 cm. Jo taktéž není napodobenina zbraně, ale přímo v této podobě ji využívá např. japonská policie místo obušku.

Bokken

 
 

Bokken je dřevěný meč obvykle velikosti katany používaný pro cvičení jak v aikido tak i například v iaido, kendo, kenjutsu nebo jodo. Bokkeny se vyrábějí převážně z dubového dřeva a existuje mnoho druhů a variant a vyrábí se se záštitou (tsuba) i bez ní. V Ikigai Dojo cvičíme suburi, kumitači (katy iči no tačigo no tači a ki musubi no tači), tačidori a základní techniky aikido s bokkenem.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 


O zbraně je potřeba se starat. Je vhodné je po cvičení prohlédnout a zahladit případné vrypy či štěpinky. Čas od času je dobré dřevěné zbraně lehce natřít olejíčkem a po chvíli utřít. Pro lepší životnost se doporučuje skladovat zbraně v obalu*, v suchu a ve vodorovné poloze.

*Info k ručně šitým obalům od Elišky dostupné u Tomáše.